Part Number MAX17040G+T
Manufacturer Maxim Integrated
Description Battery Management Compact, Low-Cost 1S/2S Fuel Gauges
Datasheet
MAX17040G+T
Delivery Services
MAX17040G+T Packaging
Power Integrations
AC/DC Converters 63mA MDCM 80mA CCM
Power Integrations
AC/DC Converters 2.6 W (85-265 VAC) 2.8 W (230 VAC)
AC/DC Converters 120mA MDCM 170mA CCM